арх. Ирина Аргирова – председател
Ирина завършва Нов български университет през 2011 г. и следдипломен курс за опазване на архитектурното наследство на Екол дьо Шайо, Париж и НИНКН, София. Тя е обединител на нашия екип и е основен двигател за развитие на нови проекти, както и ръководител на дейностите на „Мещра“ в Странджа. Участвала е в различни обучения и инициативи свързани със строителство с естествени материали, приложни изкуства в България, Сърбия. Убедена в силата на доброволчеството, Ирина взима участие в редица доброволни културни събития. Изследва връзката между материално и нематериално наследство. От 2017г. е докторант с научна специалност “Нематериално културно наследство” към ИЕФЕМ – БАН.
За контакт:
E-mail: iargirova@meshtrango.com/ LinkedIn
арх. Мирелла Кафкова – заместник председател
Мирелла е бакалавър по дизайн и магистър архитект от Нов български университет, София. Има силно изразен интерес в областта на декоративно-приложните изкуства. Професионалните и търсения я отвеждат в сферата на опазване на културното наследство. Разглежда съхранението на архитектурното наследство като незаменим ресурс за духовно устойчиво развитие.
От 2017г. е докторант с научна специалност “Нематериално културно наследство” към ИЕФЕМ – БАН.
арх. Николай Маринов
Николай е дипломиран архитект от Университета по архитектура, строителство и геодезия. От 2010 г. е регулярен лектор и участник в различни обучения свързани с традиционни строителни техники и материали, реставрация в България и чужбина. От 2011 е съорганизатор на следдипломното обучение по строителство в естествени материали към УАСГ, София. Съосновател на Асоциация за строителство с естествени материали, той е един от двигателите за подобряване в българското законодателство свързано с естествените материали в строителството. В „Мещра“ Николай развива лекционен курс и обучения свързани с практическото приложение на природните материали.
арх. Камелия Владимирова
Камелия завършва Нов български университет през 2011 г. и следдипломен курс за опазване на архитектурното наследство на Екол дьо Шайо, Париж и НИНКН, София. Към момента е архитект на свободна практика с реализирани проекти предимно в чужбина. В рамките на „Мещра“ води лекции и обучения по документиране на недвижимо културно наследство. Ръководител на проект „В света на старопланинската архитектура“ в партньорство с Етнографски музей на открито „Етър“ и Камара на архитектите в България.
арх. Иван Колев
Иван завършва УАСГ, София със специализация „Опазване на архитектурното наследство“. От 2011 до 2017 работи за Националния институт за недвижимо културно наследство, като архитект-проучвател, а в периода 2018-2020 като работи за Министерство на културата като началник отдел „Недвижимо културно наследство“ . Организира и участва в различни обучения и лекции свързани с наследство и реставрационни практики в България и чужбина. С проектите на „Мещра“ цели изграждане на липсващата връзка между държавни институции и местно население. Към момента е архитект на свободна практика с основен профил на дейност – консервация и реставрация на недвижимо културно наследство и докторант в катедра „История и теория на архитектурата“ в УАСГ.
За контакт:
E-mail: ivantkolev@gmail.com / Website
арх. Ленко Григоров
Ленко е архитект, доктор по Теория и история на архитектурата. От 2021 г. е гост-лектор към катедра Обществени сгради, УАСГ, София. Има повече от тринадесет години опит в архитектурната сфера, устройственото планиране и опазването на културното наследство. През периода 2014-20 г. преподава История на архитектура на специалност „Сценография“ в НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“. През 2019-23 г. работи по различни исторически обекти и задачи в Англия, включително ръководи изготвянето на планове за опазване и ръководства за проектиране в историческа среда. Вписан е като архитект-консултант в Регистъра на архитекти акредитирани за строителна консервация в Обединеното кралство за периода 2020-25 г.
арх. Таня Вълканова
Таня е магистър архитект, завършил УАСГ, София със специалност “Опазване на архитектурното наследство”. Участвала е в различни проекти за проучване на културното наследство в България и Германия. Интересува се от интерактивен дизайн, дигитално прототипиране и BIM.
арх. Антонина Тритакова
Антонина е магистър архитект, завършил УАСГ, София със специалност Опазване на архитектурното наследство. Участвала е в различни проекти за проучване на културното наследство в България, Албания, Сърбия и Англия. Като участник в нашите обучения показа завидно желание за работа със строителни материали, а като член на нашия екип предава ентусиазма си на новите ни участници.
арх. Кубрат Милев
Кубрат е един от първите участници в обученията на „Мещра“, като от 2016 става и член на сдружението. Завършва архитектура в УАСГ, София и практикува като архитект в град Пловдив. Участва в специализирани обучения в страната и чужбина свързани с опазване на наследството и строителство с естествени материали. В „Мещра“ цели разпространяване на знания за опазване на наследството и връзката с естествените природни материали сред по-голям кръг хора в страната и чужбина.
арх. Борис Стоименов
Борис също е от първите участници в обученията на „Мещра“, член на сдружението от 2016. Димпломира със специалност „Опазване на архитектурното наследство“ в УАСГ, София. Участва в специализирани обучения и работилници в страната и чужбина (Албания, Гърция, Хърватска) свързани с опазване на наследството и строителство с естествени материали. Особено висок интерес и познания проявява към цялата хърватска култура, архитектура и история, тъй като е живял, учил и работил там година и половина. Борис има и голяма заслуга за фото и видео материалите в сайта ни.
За контакт:
Website / LinkedIn / Facebook / Youtube / 1bike
инж. Петя Груева
Петя завършва Строителство на сгради и съоръжения във ВСУ „Любен Каравелов“, София и към момента е докторант в УАСГ към катедра “Метални, дървени и пластмасови конструкции”, със специалност “Дървени конструкции”. Първоначално като участник в обученията ни, а по-късно като член, Петя е важна част от „Мещра“ със своите постоянно увеличаващи се познания по традиционните конструктивни системи в България.
арх. Цветина Кривошиева
Цветина завършва УАСГ, София със специалност „Опазване на архитектурното наследство“. Участва в различни работилници и инициативи, свързани със строителство с естествени материали в България и Сърбия. Проявява интерес към подобряването на енергийната ефективност на сгради чрез използване на естествени материали и се надява съвременните строителни методи да се заменят или поне ограничат до по-природосъобразни такива.
Арх. Румен Джагаров завършва архитектура през 2021.г в Университет по архитектура строителство и геодезия към катедра „История и теория на архитектурата“. Още през 2020г. Румен започва да се занимава с реставрация и адаптация на няколко пост-възрожденски кирпичени къщи във видинското Ново село, където прилага традиционни техники и похвати. Успоредно с това, арх. Джагаров се стреми да е полезен на местно ниво по отношение на незащитено архитектурно наследство, култура, бит и традиции.
Асоциирани членове
арх. техн. Александра Бекярова
Александра е бакалавър по архитектурни технологии и строителен мениджмънт от VIA University Дания с насоченост към естествени строителни материали и устойчиво строителство. От 2014 година работи в Англия в селския регион Котсуолд на свободна практика където открива влечението си към старото строителство и трупа опит и познания в реставрацията на стари сгради и стари строителни техники и материали. Основната и дейност е изготвянето на проекти за реставрация и преустройство на стари сгради и сгради със статут на недвижимо културно наследство. Участва в обучения за работа с вар, глина и поддръжка на стари къщи. Вярва че всяка стара сграда е носител на памет и трябва да бъде запазена във времето.
арх. Виктория Йонкова
Виктория завършва УАСГ, София със специалност „Опазване на архитектурното наследство“. Интересува се от народната култура, народните занаяти, както и от живия човек, носещ, възпроизвеждащ и предаващ традиционните знания и умения. Интересува се от устойчиви строителни практики и енергийно ефективни решения, основани на естествените материали и вярва, че бъдещето на архитектурата е в хармонията между традиционните техники и съвременните екологични стандарти.
Арх. Веселина Михова
Веселина завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия през 2025 година със специалност ,,Опазване на архитектурното наследство‘‘. Има силен интерес към традиционното наследството, старите техники и занаяти. Участвала е в различни работилници свързани с естествените материали в архитектурата у нас.
арх. Ирина Радева
Ирина е нов член на сдружението, по настоящем завършила бакалавър и работи по магистърската си дипломна работа в Университет Инсбрук, Австрия. Към момента е асистент в проект, проучващ био материали и тяхното приложение в архитектурата. Интересува се от запазване на архитектурното ни наследство, но и от иновативни методи за щадящо околната среда строителство.
арх. Тоня Атанасова
Магистър архитект, завършила УАСГ, София със специалност „Градоустройство“. Участвала съм в различни проекти за проучване на културното наследство и работа с традиционни строителни техники в България, Германия, Австрия и Испания. Интересувам се от строителство с естествени материали, опазване на архитектурното наследство и предаването му през поколенията.
Ива Цекова
Ако искате да се присъедините към нас, прочетете ТУК.